پیرو مصوبه شماره 126675/ ت ه مورخ 8/12/1375 هیات محترم وزیران كلیه ناشران دولتی و غیر دولتی را ملزم به دریافت فرم فهرستنویسی پیش از انتشار جهت درج در صفحه شناسنامه كتاب قبل از انتشار آن كردند .
 با توجه به بند 4 این مصوبه كه مسئولیت تایید نهایی فهرستهای تهیه شده و تعیین ضوابط اجرایی آن را به عهده كتابخانه ملی نهاده است لذا بندهای این آیین نامه اجرایی بدین شرح می باشد:


--------------------------------
با «انتشارات شبنما» تماس بگیرید:
شماره تلگرام:    0993 074 0910
پخش و فروش:  4990 756 0912
سفارش نشر:     1135 855 0912
--------------------------------


كتاب: هر اثر چاپی غیر ادواری كه به منظور ارائه به عموم و به شكل كتاب انتشار یافته باشد .
فهرستنویسی پیش از انتشار(فیپا) : تهیه اطلاعات كتابشناختی لازم برای شناسایی و بازیابی یك كتاب برمبنای ضوابط و استانداردهای بین المللی قبل از انتشار آن كتاب‘ كتابشناسی ملی حاصل همكاری تنگاتنگ ناشران با كتابخانه ملی جهت تهیه فهرستنویسی كتابها می باشد. 

صفحه عنوان در كتابهای فارسی اولین صفحه سمت راست پس از جلد كتاب می باشد كه درآن اطلاعاتی همچون عنوان كتاب ‘ نام پدیدآورندگان ‘ و ویرایش و نام ناشر و تاریخ نشر آمده است.

صفحه حقوقی : پشت صفحه عنوان در قسمت بالای صفحه فهرستنویسی پیش از انتشار كتابخانه ملی ودر پایین آن علاوه بر اطلاعات مندرج در صفحه عنوان اطلاعاتی همچون شماره شابك ‘ نام ناشر چاپخانه و آدرس و شماره تلفن آنها ‘ تیراژ كتاب ‘ قیمت كتاب‘ نام ویرایشگر‘ لیتوگراف ‘ اطلاعات مربوط به حق مولف( برای كشورهای كه اجرا می شود) و در مورد كتابهای ترجمه شده اطلاعات مربوط به اثر اصلی و...

فهرستبرگه : طبق تعاریف بین المللی برگه ای است در قطع 5/7 × 5/12 حاوی اطلاعات مستند كتابشناختی برای نگهداری در برگه دان عمومی كتابخانه و از نظر آیین نامه برگه ای است كه با اطلاعات مستند كتابشناختی جهت درج در صفحه شناسنامه یا صفحه حقوقی كتاب به ناشران تحویل می گردد.
همچنین فرم های آماده شده فیپا یا فهرستنویسی پیش از انتشار را می توان از طریق سایت كتابخانه ملی جستجو و دریافت نمود ناشرینی كه عضوالكترونیكی فیپا می باشند این برگه ها را در ایمیل خود نیز می توانند دریافت نمایند.

شماره تایید كتابخانه ملی : شماره تایید یا شماره مدرك كتابشناسی ملی كه درانتهای برگه فهرستنویسی به صورت عدد و حروف ( مانند 9864-76م) بوده است و از نیمه سال 1386 به صورت یك عددهفت رقمی در پایین سمت راست برگه نوشته می شود.

مراكز فهرستنویسی پیش از انتشار (فیپا) : كتابخانه ها ‘ مراكز اطلاع رسانی ‘ شركتهای خدمات كتابداری و اطلاع رسانی ‘ افراد متخصص وغیره كه صلاحیت آنها برای ارائه خدمات فهرستنویسی پیش از انتشار به تایید كتابخانه ملی رسیده است در حكم نماینده كتابخانه ملی در سراسر كشور عمل می كنند و ناشران از خدمات آنها بهره مند می شوند . با اینترنتی شدن ارسال كتابها‘ این نمایندگان ناشران را به سمت عضویت اینترنتی و ارسال كتاب از طریق الكترونیكی توسط خود ناشر ‘ راهنمایی می كنند . به مرور از تعداد این نمایندگان كاسته شده و در آینده ای نزدیك فقط ناشران موظف به ارسال كتاب خود از طریق عضویت اینترنتی برای كتابخانه ملی می باشند.
ماده (2) هدف
هدف از فهرستنویسی پیش از انتشار : از اهداف فهرستنویسی پیش از انتشار تهیه كتابشناسی ملی كشور و استفاده آنلاین آن در سایت كتابخانه ملی می باشد كه باعث دقت ‘ صحت ‘ سرعت و یكدستی در امور فهرستنویسی و پیشگیری از دوباره كاری در كتابخانه های كشور است این امر سبب صرفه جویی در بودجه ‘ زمان و كارمندان متخصص خواهدشد.

ماده (3): برای انجام فهرستنویسی حضوری یا ارسال از طریق فاكس ناشران می توانند پرسشنامه فهرستنویسی را كه در چهارمین بند سمت چپ همین صفحه قرار دارد پر كرده به همراه متن تایپ شده كتاب كه دارای صفحه عنوان ‘ صفحه شناسنامه ‘ شماره شابك ‘ فهرست مندرجات و متن می باشد به مراكز فهرستنویسی كتابخانه ملی در شهرستانها یا به كتابخانه ملی در تهران ارائه نمایند. یا چنانچه ناشری بخواهد از طریق اینترنت كتاب ارسال نمایید به بالای همین صفحه به قسمت درخواست فیپا مراجعه كرده و از طریق اینترنت كتاب را ارسال نماید.

ماده (4) : برگه های فهرستنویسی پیش از انتشار پس از تكمیل قابل رویت در سایت كتابخانه ملی می باشد همچنین ناشرینی كه كتاب را به صورت اینترنتی ارسال می نمایند می توانند آن را در آدرس الكترونیكی خود ملاحظه نمایند.

ماده ( 5) : چاپ فهرستبرگه تایید شده از سوی كتابخانه ملی به همراه شماره كتابشناسی آن در صفحه حقوقی یا شناسنامه كتاب یا در پشت صفحه عنوان برای كلیه كتابها الزامی می باشد و در متن آن بدون هماهنگی با كتابخانه نباید هیچگونه تغییری داده شود.

ماده (6) : انجام كلیه امور فهرستنویسی رایگان می باشد.
طبقه بندی: قوانین و مقررات،
برچسب ها: قوانین نشر، قانون، قانون انتشارات،

تاریخ : سه شنبه 23 آبان 1396 | 01:29 ب.ظ | نویسنده : انتشارات شبنما (انجام کلیه امور مربوط به کتاب) | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic